Lepsze zarobki, spokojne życie, większe możliwości – czy właśnie to czeka nas za granicą? 50 emigrantów z różnych części świata porównało, co w innych krajach funkcjonuje lepiej niż w Polsce, za co płaci się tam mniej, wyznając, co mogłoby skłonić ich do powrotu z emigracji.
Emigranci narzekają, że w Skandynawii brakuje możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw, a społeczeństwo jest zamknięte w sobie, dlatego trudno nawiązuje się nowe relacje; w Hiszpanii źle funkcjonują urzędy państwowe; w Stanach Zjednoczonych kuleje system szkolnictwa. Chwalą sobie zazwyczaj lepszą infrastrukturę, klimat czy warunki życia.
Zobacz, na co narzekają i co chwalą za granicą mieszkający tam Polacy: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Na-co-narzeka-sie-za-granica-50-emigrantow-porownuje-warunki-zycia-z-polskimi-3088302.html
Polska vs reszta świata. Gdzie taniej, gdzie drożej?
Istotnym czynnikiem warunkującym, jak żyje się w innych krajach, jest jakość życia i poziom cen. A te w niektórych krajach znacznie przewyższają polskie stawki. Z odpowiedzi, jakie nadesłano do redakcji Bankier.pl wynika, że droższe niż w Polsce są m.in. usługi dentystyczne we Włoszech, nieruchomości w Chile, samochody w Nowej Zelandii czy ubrania na Malcie. Z kolei mniej niż w Polsce płaci się za papierosy w Rosji i na Ukrainie, za benzynę w USA, za mieszkania w Niemczech czy za pomoc domową w Hongkongu.
– Polacy najczęściej decydują się na emigrację do miejsca, gdzie mają zapewnione lepsze warunki materialne. Przygotowane dzięki pomocy emigrantów porównanie krajów pokazuje, że wydatki silnie zależą od specyfiki danego państwa. Są kraje, gdzie artykuły spożywcze są droższe niż w Polsce, z kolei dobra luksusowe dużo tańsze – mówi Malwina Wrotniak-Chałada, redaktor Bankier.pl i pomysłodawczyni projektu.
Zobacz, gdzie jest taniej, a gdzie drożej i co można kupić za 1 jednostkę lokalnej waluty: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-vs-reszta-swiata-Gdzie-taniej-gdzie-drozej-3077479.html
Dlaczego Polacy nie wracają z emigracji?
Rodzina, przyjaciele, polska tradycja, smak chleba i polska przyroda – za tym najczęściej tęsknią Polacy na emigracji. Dlaczego więc nie wracają i co skłoniłoby ich do ponownego zamieszkania w Polsce?
– Do Polski mogłaby mnie zwabić tylko wspaniała oferta pracy, która finansowo pozwoliłaby mi na nie gorszy standard życia niż ten, jaki mam, a jednocześnie byłaby zgodna z moimi zainteresowaniami i wykształceniem – mówi jedna z Polek mieszkających w Nowym Jorku, Luiza Dunat. Wtóruje jej m.in. Mariusz Boguszewski, który od kilku lat mieszka w Hongkongu: – Wrócę, jeśli zostaną stworzone odpowiednie możliwości rozwoju kariery i uczciwe zasady awansu w wielu instytucjach bądź dostanę atrakcyjną ofertę pracy.
Zobacz, za czym tęsknią Polacy na emigracji i co skłoniłoby ich do powrotu: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-vs-reszta-swiata-Gdzie-taniej-gdzie-drozej-3077479.html
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/polacy-na-emigracji-dlaczego-nie-wracaja